Od 1 stycznia 2018 roku nastąpią istotne zmiany podatkowe dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego, czy prowadzą oni małe, średnie czy duże firmy.
Jakie zmiany podatkowe czekają właścicieli przedsiębiorstw w 2018 roku? Dla kogo są one korzystne? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł.
Zamiast czterech będzie jedno konto ZUS
Pierwszą, niezwykle istotną zmianą, jaką zatwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest modyfikacja systemu opłat składek dla przedsiębiorców. Do tej pory każdy właściciel firmy posiadał aż 4 numery kont dla wpłat z tytułu:
- ubezpieczeń zdrowotnych,
- ubezpieczeń społecznych,
- Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Funduszu Emerytur Pomostowych.
Zamiast wpłaty na osobne konta, teraz przedsiębiorca będzie mógł uregulować składki na swoim indywidualnym koncie. Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych weźmie na siebie odpowiedzialność rozdysponowania funduszami. Warto tutaj podkreślić, że konto będzie nie tylko służyło do wpłaty składek, ale będzie pełniło również funkcję identyfikatora, za pomocą którego nie będzie konieczności dodatkowej identyfikacji podatkowej NIP.
W jaki sposób można uzyskać jedno konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Wszelkie informacje na ten temat przedsiębiorcy dostaną listownie lub za pomocą platformy ZUS (ta forma informacji będzie jedynie dostępna dla przedsiębiorców posiadających profil PUE) do 31 grudnia 2017 roku. W przypadkach, w których właściciel firmy nie uzyska wiadomości, ma on obowiązek zgłosić się do swojego oddziału ZUS w celu otrzymania niezbędnych informacji.
Jednolity plik kontrolny dla wszystkich płatników VAT
Kolejna zmiana dotyczy JPK, czyli jednolitego pliku kontrolnego. Czym jest JPK? To zbiór danych finansowych, który przygotowuje się za pomocą specjalnego programu komputerowego. Wpisuje się tam m.in.:
- faktury,
- wyciągi bankowe,
- księgi przychodów oraz rozchodów,
- ewidencje zakupu i sprzedaży VAT.
Przekazywanie w formie elektronicznej informacji podatkowych jest szybkim, wygodnym i tanim sposobem, który ma za zadanie ułatwić życie przedsiębiorcy. Jednak to nie tylko usprawnienie dla podatników, ale też dla Ministerstwa Finansów, który dzięki JPK może zwiększyć efektywność kontroli podatkowych, zaoszczędzając przy tym mnóstwo czasu.
Do tej pory JPK_VAT obowiązywał wszystkich oprócz mikroprzedsiębiorców (są to podatnicy, którzy składają jedynie deklarację VAT-7 i VAT-7K). Od 2018 roku ta sytuacja zmieni się i wszystkie firmy, których średnioroczne zatrudnienie w firmie nie przekracza 10 osób oraz ich obrót roczny netto nie przekracza 2mln euro, są zobowiązane do wypełniania raportu.
Plik JPK_VAT należy przesłać do 25 dnia miesiąca, za poprzedni miesiąc ewidencyjny. Złożenie raportu jest również obowiązkiem dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie. Warto tutaj podkreślić, że JPK można jedynie przesłać za pomocą elektronicznego systemu.
Więcej na temat wysyłania raportów JPK_VAT można przeczytać na specjalnie stworzonej w tym celu platformie – http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk
Jako przedsiębiorca musisz pamiętać, że za niepoprawne uzupełnienie raportu lub wysłanie błędnej wersji, urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie sankcje finansowe. Dlatego też w razie pytań skontaktuj się z nami. Nasz doradca podatkowy chętnie udzieli Ci wszelkich informacji oraz pomoże uzupełnić plik JPK_VAT.
Potrzebny Ci doradca podatkowy z Gliwic? Zgłoś się do nas i przekonaj się sam, że nie musisz obawiać się zmian podatkowych na 2018 rok!