Czym jest PIT? Jaki formularz wybrać?

Za kilka miesięcy większość Polaków będzie musiała rozliczyć się z PIT-a z urzędem skarbowym. I choć jest to czynność, którą duża część społeczeństwa, wykonuje co roku, wciąż jest wiele osób, które mają wątpliwości co do numeru PIT-a, jaki mają wybrać.

Czym jest PIT i jaki rodzaj wybrać? Dlaczego niektórzy z nas wypełniają PIT-36, a inni 37? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytanie, zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest PIT?

PIT (od ang. Personal Income Tax) jest to indywidualny podatek dochodowy, a jego celem jest obliczenie rocznego podatku od uzyskanych w poprzednim roku dochodów osobistych. W poczet dochodów można wliczyć np.: te z pracy, emerytur, umów o dzieło/zlecenie, rent, działalności gospodarczej, a nawet ze sprzedaży nieruchomości.

W rozliczeniu PIT-a może wyjść nam nadpłata (urząd zwraca nam zwyżkę) lub niedopłata (w takiej sytuacji to my jesteśmy zobowiązani dopłacić brakujący podatek do urzędu). W pierwszym przypadku czekamy ok. 3 miesiące na zwrot z urzędu (zasada jest taka, że im szybciej wyślemy PIT-y, tym szybciej dostajemy zwrot). Zwrot dostajemy na konto bankowe (jeśli je podaliśmy) lub na wskazany przez nas adres. Pieniądze można również odebrać w kasie urzędu skarbowego, do którego należymy.

Jeśli zaś to my mamy dopłacić do rozliczenia, to w zależności od rodzaju PIT-a mamy czas do końca stycznia (PIT-28) lub kwietnia (PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39). Brakujący podatek możemy zapłacić przelewem lub gotówką bezpośrednio w urzędzie lub banku albo na poczcie.

Jaki wybrać formularz PIT?

Jest kilka rodzajów formularzy PIT. Wybór odpowiedniego formularza jest zależny od rodzaju podatku, z jakiego się rozliczamy.

PIT-28 – ten rodzaj rozliczenia wybierają wszystkie osoby, które rozliczają się z dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtowo, czy najmu prywatnego, który jest opodatkowany 8,5 proc. stawką ryczałtu. Oprócz tego ten PIT wypełniają osoby, które rozliczają się z dochodów ze sprzedaży produktów rolnych i zwierzęcych, które są nieprzetworzone w przemysłowy sposób  i mają nałożony 2 proc. podatek.

PIT-37 – to najpopularniejszy rodzaj formularza. PIT-37 wypełniają osoby, które rozliczają dochód z: pracy, emerytur, rent, umów na zlecenie/dzieło lub z działalności wykonywanej osobiście.

PIT-36 – ten formularz składają osoby, mają dochody zagraniczne lub z działalności gospodarczej wg 18/32 proc. stawki podatku.

PIT-36L – z tego formularza korzystają osoby, które rozliczają się z działalności gospodarczej lub specjalnych działów produkcji rolnej, które są opodatkowane 19. proc. stawką podatku.

PIT-38 – ten rodzaj PIT-u wybierają wszystkie osoby, które muszą rozliczyć się z uzyskanych papierów wartościowych czy kapitałów pieniężnych.

PIT-39 – formularz przeznaczony dla osób, które rozliczają się ze sprzedaży nieruchomości (jeśli od dnia nabycia i sprzedaży nie minęło 5 lat).

Dlaczego PIT 36 a nie 37?

Bardzo często księgowa z Gliwic słyszy pytanie: dlaczego obowiązuje mnie PIT-36, a nie 37? Już wyjaśniamy tę kwestię. PIT-36 i PIT-37 są to 2 najpopularniejsze formularze podatków dochodowych, jednak wzajemnie się one wykluczają. PIT-36 służy do rozliczania dochodów z działalności gospodarczej i specjalnych działów produkcji rolnej, które są opodatkowane na zasadzie ogólnej. Oprócz tego przez wypełnienie tego formularza wykazuje się dochody zagraniczne i dochody niepełnoletnich dzieci. Z kolei PIT-37 pokazuje dochody z: pracy, emerytur, rent czy działalności osobistej.

Potrzebujesz osoby, która prowadziłaby rachunki w Twojej firmie? Pomoże Ci księgowa z Gliwic! Skontaktuj się z nami i powierz swoje finanse specjalistom!